Kupuj szybko bez zakładania konta!  

instalacje CCTV

Strona główna  »  Artykuły  »  instalacje CCTV


Jak powinny wyglądać instalacje CCTV domu jednorodzinnego? W jaki sposób prawidłowo dobrać sprzęt potrzebny do wykonania instalacji CCTV? Podczas projektowania i montażu domowego systemu dozorowego, najważniejsze jest aby instalacje CCTV odpowiedzialne za monitorowanie domu jednorodzinnego zapewniały stały podgląd przy jednoczesnej rejestracji obrazu z kamer przemysłowych. Najważniejszymi punktami domu, na jakich powinny być skupione instalacje CCTV to wejścia oraz podjazd. Doskonałym uzupełnieniem takiego systemu jest montaż dodatkowych kamer przemysłowych, które będą monitorować teren wokół budynków gospodarczych oraz domu. Zazwyczaj do wykonania skutecznej instalacji CCTV w domu jednorodzinnym wystarczają 3-4 kamery przemysłowe.

Bardzo ważnym elementem podczas projektowania każdej instalacji CCTV jest dobór odpowiedniego okablowania. W bardzo małych instalacjach CCTV wykonujemy w oparciu o przewody koncentryczne z równolegle prowadzonymi żyłami do zasilania kamer przemysłowych. Dobrym rozwiązaniem jest także stworzenie okablowania na podstawie skrętki komputerowej. Jednak w przypadku skrętki sieciowej należy pamiętać o konieczności zastosowania dodatkowych transformatorów dopasowujących.

Instalacje CCTV muszą być systemami przede wszystkim stabilnymi, dlatego bardzo ważnym elementem podczas montażu i budowy systemu monitoringu jest dobór odpowiednich zasilaczy. Niezmiernie ważne jest aby wszystkie kamery przemysłowe wchodzące w skład monitoringu posiadały jedno źródło zasilania. Ponadto, warto zainwestować w zasilacze wyposażone w specjalne zabezpieczenia przeciwzwarciowe dla każdej kamery.

Jednym z ważniejszych o ile nie najważniejszym elementem budowy systemu CCTV jest dobór kamer przemysłowych. W małych instalacjach domowych najlepiej sprawdzają się kamery kompaktowe. Kamery kompaktowe w zupełności wystarczą do obsługi niewielkiego systemu monitoringu. Zapewniają one stabilna pracę systemu, co w połączeniu z niewielkimi wymiarami i estetycznym wyglądem sprawia, że są bezkonkurencyjne. Warto pamiętać aby nasze kamery umożliwiały monitoring zarówno w dzień jak i w nocy. Ponadto, kamery umieszczone na zewnątrz należy wyposażyć w dodatkowe obudowy oraz grzałki, które zabezpieczają kamerę przed zbyt niskimi temperaturami. Zainstalowanie kamer typu dzień/noc pozwala na monitoring w dwóch trybach. W dzień obraz jest kolorowy, natomiast przy słabym oświetleniu automatycznie załączany jest reflektor podczerwieni.

Sercem każdej instalacji CCTV jest urządzenie służące do rejestracji i podglądu obrazu z kamer przemysłowych. Obecnie na rynku dostępna jest szeroka gama rejestratorów cyfrowych oraz kart DVR. W przypadku instalacji CCTV dla domu jednorodzinnego w zupełności wystarczającym rozwiązaniem jest zakup karty komputerowej DVR. W porównaniu do rejestratorów cyfrowych są one znacznie tańsze i charakteryzują się podobnymi właściwościami. Dzięki karcie DVR obraz z kamer przemysłowych wyświetla się na monitorze komputera. Wszystkie obrazy rejestrowane są na dyskach twardych HDD komputera, który posiada zainstalowaną kartę DVR.

Instalacje CCTV należy zlecać wyspecjalizowanym firmą. Instalacje CCTV wymagają niezwykłej kultury technicznej. Każdy element w instalacji jest bardzo ważny i decyduje o stabilności i wydajności systemu. Instalacja CCTV jest tak dobra jak jej najsłabszy element.